niedziela, 17 stycznia 2010

O czym tu będzie mowa

Na co dzień piszę blog o moim hobby, czyli o koronkach, szmatkach, koralikach. Z wykształcenia jednak jestem teologiem, o czym mało kto z moich czytelników wie.
Moi znajomi, rodzina, często zadają mi różne pytania związane z teologią, prawem kościelnym, zwyczajami. Pytania są różnego kalibru. Zatem notki na tym blogu też pewnie będą takie. Zacznę od odpowiedzi na ostatnio zadane mi pytanie, czyli:

Czemu Wielkanoc w tym roku jest tak wcześnie?
Wielkanoc to święto ruchome obchodzone w tym samym terminie, co żydowska pascha i jej termin jest ustalany w ten sam sposób. Zawsze wypada w niedzielę. Bez wchodzenia w szczegóły  Wielkanoc przypada zawsze w niedzielę po pierwszym wiosennym nowiu księżyca. Skoro zatem wiosna zaczyna się 21 marca, to Wielkanoc może przypaść najwcześniej 22 marca, najpóźniej zaś 25 kwietnia.
Czyli mogła być jeszcze wcześniej. ;)

Uzupełnienie. 
 Żydzi liczyli lata, jak umieli. Ich kalendarz był kalendarzem księżycowym, a lata księżycowe trochę się rozłażą z latami takimi, jak my obecnie liczymy. Zresztą nam też co roku zostaje 6 godzin i co cztery lata dodajemy sobie jeden dzień do lutego, żeby nam się po stu latach grudzień nie zaczynał w styczniu. Dlatego Żydzi zawsze pilnowali księżyca i według niego ustalali datę. Żeby zachować tę tradycję, Wielkanoc i zależne od niej święta są ustalane podobnie jak u Żydów. Nie wiem, czy nie zamieszałam badziej, zamiast wyjaśnić. To na koniec jeszcze dodam, że Jezus urodził się tak gdzieś 7 lat przed narodzeniem Jezusa. Dokładnie historycy do dzisiaj nie mogą się tego doliczyć. W ogóle liczenie lat to dłuższa historia.

6 komentarzy:

 1. mhhh nie powiem żebym była fanką teologii, kościoła czy nie daj bosze przedstawicieli tego ostatniego, ale chętnie będę tu zaglądać w celu ogólnego rozwoju światopoglądowego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym proponował pociągnąć dalej temat i napisać które święta są najważniejsze (wielu myśli że jakaś "gwiazdka" :D) i czym się różni post od adwentu, co to jest "wigilia" i czym się różni wigilia Bożego Narodzenia od innych(?)

  OdpowiedzUsuń
 3. Madziulu, cieszę się bardzo, że tu zajrzałaś.

  Paweł, wszystko w swoim czasie. Wielkanoc się zbliża, więc i pewne tematy same się nasuną. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. a dlaczego to święto jest ruchome? rozumiem, że termin jest ustalany i że sa konkretne zasady ale z czego konkretnie wynika ta "ruchomość" skoro i tak trzeba liczyc to i owo żeby odpowiednio swiętować inne ważne wydarzenia, to ja magdac

  OdpowiedzUsuń
 5. Magdo, zaraz dopiszę w notce. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ech no tak.... jakbysmy nie musieli liczyc lat to bysmy się pewnie lepiej wszyscy czuli od razu! I wtedy nikt by nie musiał sprawdzac kiedy dokokładnie jakie święta wypadają , ile jest wolnych dni "pomiedzy" i ile sie wygospodaruje "międzyczasu".... dzięki Koroneczko, lubię Wielkanoc bardzo to bedę tu zaglądać bo na pewno napiszesz ciekawe rzeczy o Wielkim Tygodniu :))

  OdpowiedzUsuń