poniedziałek, 22 marca 2010

Symbole wielkanocne

Nie wszystko da się wyrazić za pomoca słów. Dlatego Kościół od początków swego istnienia chętnie używa materialnych symboli w przekazie wiary.

Ogień
Jest źródłem światła; ogrzewa; towarzyszy śpiewom, tańcom i zabawom; odstrasza dzikie zwierzęta; służy do przyrządzania potraw; oczyszcza i spala.
Blask światła wzbudza w nas radość, wskazuje kierunek; sprawia, że rozpoznajemy właściwą drogę i czujemy się bezpieczni.


Paschał

Zrobiony z pszczelego wosku. Zapalony kurczy się, ale daje nam światło. Paschał przypomina nam Chrystusa, który dla nas dał się wyniszczyć, by przynieść nam swoje światlo.Pięć czerwonych kulek, to pięć ran Chrystusa. Wyryty rok bieżący i litery greckie alfa i omega oznaczają, że do Chrystusa należą czasy i wieczność.

Woda

Używamy jej do picia, do mycia, bez nie nie byłoby życia na ziemi. Wody używamy również w liturgii -przy chrzcie świętym, przy święceniu pokarmów w Wielką Sobotę...
Woda przypomina nam łaskę Chrystusa, która jest jak studnia bez dna.
Podczas liturgii paschalnej jest święcona woda chrzcielna. Zaraz po tym celebrans kropi (w naszej parafii bardzo obficie) wiernych właśnie tą wodą, dla przypomnienia naszego chrztu.

Baranek

Łagodność i niewinność, to pierwsze słowa jakie cisną nam się na usta, kiedy myślimy o baranku. Paschalny baranek został złożony w ofierze. Jednak wbrew temu, co narzuca się naszym oczom, nie był on ofiarą losu. Stał się ofiarą miłości.

Dzwony

W Wielki Czwartek milkną w kościołach dzwony, w zamian odzywają się pokutne kołatki. Dzwony ponownie odzywają się podczas Rezurekcji, obwieszczając Zmartwychwstanie Chrystusa.

Chleb

Chleb powstaje z połączenia darów ziemi, stworzonych przez Boga i twórczego wysiłku człowieka. Chleb nas jednoczy, bo wszyscy go potrzebujemy. Chrystus to Chleb żywy – daje siebie do spożycia za darmo.

Jajko

Jak z jajka wykluwa się nowe życie, tak my przez chrzest, przez sakrament pojednania duchowo rodzimy się na nowo jako dzieci Boże. Wykluwamy się z ciasnych skorupek grzechu i rozwijamy skrzydła jak orły.

Motyl

Mała gąsienniczka pozornie zamiera, gdy zamyka się w swym kokonie. Gdy jednak nadchodzi jej czas, przeobraża się w pięknego motyla i ukazuje się światu. Tak kiedyś i my umrzemy, by zmartwychwstać z Chrystusem piękni i doskonali.

Na podstawie materiałów znalezionych na stronie: http://www.mateusz.pli we własnej łepetynie

Alleluja to słówko pochodzące z języka hebrajskiego - Allelujah, które składa się z dwóch słów
hallelu jah – wychwalajcie Jah(we), dlatego alleluja tłumaczymy jak  chwalmy Pana.

6 komentarzy:

 1. Trochę mnie zaskoczyłaś motylem - nie wiedziałam dotąd, że jest symbolem wielkanocnym ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem na obrazkach wielkanocnych, na kartkach z życzeniami można spotkać własnie motylki. Aczkolwiek przyznaję, że nie jest to często spotykany motyw. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na kartkach się nie przyglądałam, ale teraz pewnie będę zwracać uwagę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. ...i ani słowa o zającach :)
  super ściągę Aniu przygotowałaś - dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 5. blogasku, ani słowa o zającach, bo zając nie ma za bardzo uzasadnienia, by stać się symbolem Wielkanocy. Co prawda można spotkać próby nadania symboliki zającowi, ale dla mnie są one takie trochę na siłę. Nie zgłębiałam tego tematu za mocno, podejrzewam jednak, że to jakaś pozostałość ze starszych wierzeń naszych przodków, związanych być może z wiosną i świętami z nią związanymi. Zaznaczam jednak, że to tylko moje dywagacje. Zatem niech zając skupi się na przynoszeniu cukierków dzieciom, a my skupmy się na Tajemnicy Paschalnej. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O motylu to ja nie wiedziałam [ten zdziwiony]

  OdpowiedzUsuń